Windows Server 2019 Üzerinde Group Policy İle Screen Saver Oluşturmak

Şimdi şöyle bir senaryomuz var.Diyelim bir IT biriminden belli bir alanda ki bilgisayarda Screen Saver (Ekran Koruyucu) ayarlamamızı istiyorlar.Bize bir video gönderdiler ve bu videoyu ekran koruyucu olarak ayarlamamız gerekiyor.Video formatımız mp4 ama bu işimize yaramaz.Çünkü Screen Saver çalıştırmamız için bize .scr uzantılı bir dosya gerekiyor.Öncelikle bu mp4 dosyasını nasıl .scr formatına dönüştürücez buna bir bakalım.

Tabi bir çok farklı yöntem var bunun için ben bu şekilde yaptım.

Öncelikle mp4 dosyasını .scr olarak dönüştürmek için Blumentals Screensaver Factory isimli programı buradan indiriyoruz.

Programı açıyoruz ve ctrl+N yapıyoruz.Açılan pencereden Media sekmesine giriyoruz.Add deyip mp4 dosyamı seçiyorum.

Create ScrrenSaver butonuna tıklıyorum.
Ardından Kaydet diyorumve .scr uzantılı bir dosyam olmuş oluyor.

Şimdi Windows Server üzerinde Saver isimli bir klasör oluşturuyoruz ve oluşturduğumuz klasörün için .scr uzantılı dosyamı atıyorum.Saver isimli klasörümü önde paylaşımı açıp Everyone yetkisi veriyorum.

Şimdi Group Policy ayarımızı artık oluşturabiliriz.

İnsan kaynakları altından bir ScreenSaver İsimli bir policy oluşturdum ve sadece insan kaynakları userlarımı etkileyecek .Edit diyorum .

Şimdi burada gördüğümüz gibi Screen Saver için gerekli policylerim var.Şimdi bunların ne işe yaradığını açıklayalım.

Enable Screen Saver

Enable Screen Saver policy’mi aktif ediyorum.

Bu policy masaüstü ekran koruyucularını etkinleştirir.Bu ayarı devre dışı bırakırsanız, ekran koruyucular çalışmaz. Ayrıca, bu ayar Kişiselleştirme veya Görüntü Denetim Masası’ndaki Ekran Koruyucu iletişim kutusunun Ekran Koruyucu bölümünü devre dışı bırakır. Sonuç olarak, kullanıcılar ekran koruyucu seçeneklerini değiştiremezler.

Prevent Changing Screen Saver

Prevent Changing Screen Saver policy’mi aktif ediyorum.

Bu policy kişiselleştirme veya Görüntü Denetim Masası’nda Ekran Koruyucu iletişim kutusunun açılmasını engeller.Bu ayar kullanıcıların Denetim Masası yoluyla bilgisayarda ekran koruyucu eklemelerine, değiştirmelerine ve yapılandırmalarına engel olur. Ekran koruyucuların çalışmasını engellemez.

Password Protect The Screen saver

Password Protect The Screen saver policy’mi aktif ettim.

Bu policy bilgisayarda kullanılan ekran koruyucuların parola korumalı olup olmayacağını belirler.Bu ayarı etkinleştirirseniz tüm ekran koruyucular parola korumalı olur. Bu ayarı devre dışı bırakırsanız, hiçbir ekran koruyucuda parola koruması ayarlanamaz.Bu ayar ayrıca, Kişiselleştirme ve Görüntü Denetim Masası’ndaki Ekran Koruyucu iletişim kutusunda bulunan “Parola korumalı” onay kutusunu devre dışı bırakır; böylece kullanıcılar parola koruması ayarını değiştiremez.

Screen Saver Timeout

Ekran koruyucu başlatılmadan önce geçmesi gereken kullanıcı boş kalma süresini belirtir.Yapılandırıldığında, bu boşta kalma süresi en az 1 saniye ve en çok 86.400 saniye (veya 24 saat) arasında bir değer olarak ayarlanabilir. Sıfır olarak ayarlanırsa, ekran koruyucu başlatılmaz.Ben burada 30 saniye olarak ayarladım.

Force Specific Screen Saver

Şimdi burada oluşturduğum .scr dosyasını dosya yolunu yazıyoruz.

Ardından kullanıcı hesabında gpupdate /force yapıyoruz ve restart ediyoruz. Ardından 30 saniye bekliyoruz ve policy aktif oluyor 🙂

Leave a Reply

*

1 comment

  1. Mehmet Melih ASLIHAN

    Faydalı bilgiler için Teşekkürler.