Cisco Router Ve Switch’lere Nasıl Bağlanırız ?

Cisco Cihazlara Nasıl Bağlanırız ?

Cisco switch veya router üzerine bir config yapmak istiyorsak bir çok farklı yol ile bağlanıp işlemi gerçekleştirebilirim.Herhangi bir ayar yapılmadıysa ilk olarak console kablosu ile config atma işlemi yapılır.Daha sonra SSH ve telnet yapılandırmarı yapılırsa uzaktan erişilebilir.

*Console Kablosu

*Telnet

*SSH

Console ile Bağlanmak

Görselde gördüğünüz console kablosu ve dikkat ederseniz ek olarak yanında USB serial dönüştürücü mevcut.Günümüz bilgisayalarında doğrudan serial portu artık olmadığı için bu tip dönüştürücüye ihtiyacımız olur böylelikle USB üzerinden bağlantı sağlarız.

RJ-45 olan ucunuda switch veya router üzerinde ki console portuna takıyoruz.

İlk bakmamız gereken şey aygıt yönecisinden hangi com portuna bağlı olduğuna görmemiz gerekiyor .Ardından Putty isimli programı kullanıcaz.

Putty ekranında hangı COM portuna bağlı ise onu seçiyoruz.Ardından bağlantı türünü serial seçmem lazım.Speed kısmı kullanacağımız USB serial dönüştürüceye veya Cisco cihazına göre zaman zaman değişiklik gösterebilir.

Open basında Cisco İOS CLI karşımıza çıkıyor ve enter tuşuna birkaç kez basmanız yeterli.

Eğer Cisco cihazımızda SSH veya telnet yapılandırması yaptıysak uzaktan Cisco cihazımızın yanına gitmeden de IP adresini girerek bağlanabilirim.Ama bu yapılandırmayı yapmadıysak geçmiş olsun .Bu yapılandırmalara başka bir yazımda bulabilirsiniz.

Leave a Reply

*