Java’da Döngüler 3 (Tekrarlı Yapılar) For -Each

En sevdiğim döngü biçimi For-Each döngüsüdür.Bu döngüyü daha çok dizilerle birlikte kullanıcaz henüz dizileri görmedik ama en iyi örnek dizi olucaktır.Temel olarak bu döngüyü dizinin eleman sayılarına tek tek bakması için de kullanabilirim.

For Each Syntax

for (type var : array) 
{ 
    statements using var;
}

Aslında for Each ile şu döngüyü yapmış oluyoruz.

for (int i=0; i<arr.length; i++) 
{ 
    type var = arr[i];
    statements using var;
}

Şimdi örneklerle daha iyi anlayalım.For-each ile daha önce yaptığımız örnekleri yapalım önce.10 elemanlı bir dizi yaptım içine 1 ile 10 arasında ki sayıları ekledim.Yine i adında bir local değişken yaptım.Bu döngüde dizinin her bir elemanı sırası ile i değişkenime atanacak ve bizde her seferinde bunu toplam değişkenine eklicez.

For Each olmasaydı Nasıl yapardık ?

Yani aslında bir kalıp for-each . For-each olmadan şu şekilde yapardım.Bakın burada bir yanlışlık yaptım sonuç 45 oldu.Çünkü ezbere iş yapmıyoruz şimdi bakalım neden yanlış oldu ?

Çünkü for döngüsü yanlıştı.Eksik hesapladı.Dogrusu bu şekilde.<= kullandık çünkü dizi 10 elemanlı ve son elemanı almadan işlem yapmıştı.

For-each İle Örnekler:

Şimdi 10 elemanlı karışık bir dizim olsun ve bu dizi içinde ki en büyük sayıyı bulalım.

Şimdi çalışma mantıgına bakalım.10 elemanlı bir dizim var ve gördüğünüz gibi sayılarımız var diyelim ki biz bu sayıları bilmiyoruz .En büyük sayıyı bulmak istiyoruz.

Öncelikle for-each ile dizinin bütün elemanlarına erişiyorum ve her elemanı sayı değişkenime atıyorum.

İlk döngüme bakıyorum.For Each ile ilk olarak 12 ye yanı dizimin index degerinde sıfır olan elemana erişiyorum.

Ardından if koşuluna bakıyorum if(12>12) oldu yani yanı koşul sağlanmadı ve if blogunun içinde ki komut (ebsayi = sayi) çalışmadı.

Devam ediyor döngü başa dönüyor.For each döngüsü’nün mantısı gereği sırasıyla gittiği için diler elemana geçti yani index degeri 1 olan(23) değere baktı.ardından yine if bloguna bakalım (23>12) oldu ve koşul sağlandı.Koşul sağlandığı için ebsayi = sayı (12 = 23 yani) 23 degerine 12 ile yer değiştirdi ve ebsayi değişkenim degeri 23 oldu.

Ardından döngü başa döndü ve 45 > 23 olduğu için koşul çalıştı ve ebsayi = sayı şu şekilde 23 = 45 oldu ve ebsayi 45 oldu.

böyle böyle döngü devam ediyor yanı bütün elemanlarını karşılaştırıyor ve en büyük degeri buluyor.

Leave a Reply

*