Java’da Döngüler 2 (Tekrarlı Yapılar) For Loop

Evet 1. bölümde for döngüsü öğrenmiştik şimdi alıştırma vakti.

Şimdi 0 dan 28 e kadar olan çift sayıları bulup ekrana basalım.Ayrıca bu çift sayıları 3 ile çarpıp çıkan değeri ekrana basalım.

Şİmdi inceleyelim. sayı değişkenim 0 dan başladı ve 28 de dahil olmak üzere her seferinde önce sayı değişkenin değerini bastı ve ardından 3 ile çarptı onuda ekrana bastı.

DÖngü Günlüğü

İlk döngüme bakıyoruz.Sayi 0 dan başladı koşul sağlandı (<=28) sonra printf fonksiyonu çalıştı .Sonra döngü başa dönerken baktı ki sayi+=2 adımını gördü ve işim bitti o zaman sayı değerini 2 artırmam gerekiyormuş dedi ve arttırdı.Tekrar koşula baktı 2<=28 sağlandı ve koşul gerçekleşti böyle böyle devam eder.En son 28 oldu ve yine koşul sağlandı çünkü <= dedik.SOn kez döngü görevini yaptı ekrana bastı ve son olarak +2 ile arttırdı ve sayı değişkenim 30 oldu döngü koşuluna baktı 30<=28 olduğunu gördü ve kardeşim koşul sağlanmadı ben ekrana falan Bişi basmam bana müsade dedi döngüden çıkıldı.

Şimdi çok küçük bir değişiklik yapalım 🙂

Switch Case örneğinde break ifadesini öğrenmiştik.Şİmdi bunu döngülerde kullanma zamanı.Break ifade ile ayrı bir koşul yapıyorum ve döngüden atıyorum.Şİmdi bu örnekte 1 ile 10 arasında ki sayıları ekrana bastım.Tamam ama işimiz var gücümüz var

Break ekleyelim.

Evet şimdi gördüğümüz gibi break ile döngü içinde her seferinde ayrı bir koşul yaptım i değerimin 6 oldugunu yakaladığım anda döngüyü sonlandırdım.

Hadi şimdi bir ödev yapalım .

1ile 100 arasında ki sayılarını toplamını bulun eliniz bir kagıt kalem alın toplayın 🙂 yok ya bir dakika for döngüsü diye Bişi vardı sanki.Hadi bunun programını yazalım.

Evet şimdi öncelike bir toplam değişkeni yaptım ve başlandı. değerini 0 dedim.Ardından döngümü 100 kere çalışıcak şekilde ayarladım ve sayı değişkenimi her seferinde 1 arttırdım.Her döngüdü toplam+=sayi işlemini yaptırdım.Yani sayı değişkenin içinde ki değeri al ve toplam değişkenim üzerine ekle dedim.+= önemli bir konu üzerine ekle demek burada.En sonunda döngüden çıkardım ve toplam değişkenim değerini ekrana bastım.

Şimdi şöyle bir işlem yapalım kullanıcım bana dışardan başlangıç ve bitiş değeri versin ona göre onun istediği şekilde bir işlem yapalım sayıları o belirlersin for döngümü o belirlesin.

Burada for (; sayi1<=sayi2; sayi1++ ) diye bişi yaptık.İlk paremetre zaten tanımlı dedik “;” ile bunu bildirdim.sonra döngü koşulu sayi1,sayi2 den küçük veya eşit olduğu sürece çalışsın dedim.Sonra her seferinde sayi1 degerini 1 arttırdım.Böylelikle kullanıcı istediğimiz 2 sayınin degerini kendi klavyeden girdi.

Leave a Reply

*