Java’da Döngüler 1 (Tekrarlı Yapılar) For Loop

Yazdığımız programda bir çok işi döngüler sayesinde kolayca halledebilirim.Döngüler tekrar sayısı belli olan veya koşulun gerçekleşeceği veya gerçekleşmediği durumlarda çalışması gibi bir çok çeşidi var.Mesela eğer tekrar sayını biliyorsak for döngüsü kullanabiliriz.Belli olmayan durumlarda ise while kullanabiliriz.

Klasik bir for döngüsünde 3 tane Paremetre bulunur.Öncelikle döngü içinde bir local değişken tanımlanır.Bu aslında sayaç değişkenimdir. Daha sonrada döngünün koşulunu yani kaç kez çalışacağını belirlerim.Ardından döngü işleminde yani her seferinde işlem sonucunda arttırma veya azaltma operatörü ile belirlerim.Şimdi örnekler ile bunu anlayalım.

Şimdi bu yapıyı inceleyelim.for (int i = 0; i<10; i++)

Şimdi i adında bir değişken tanımladım.Bu değişken int tipinde ve sadece döngü içersinde erişebilen local bir değişken.

Ardından koşulu yazdım i<10 dedim yani i değeri 10’dan küçük olduğu sürece bu döngü çalışsın diyorum.

Şimdi i değişkenim başlangıç değeri 0 ise ve koşulum <10 olduğu için döngü 10 kere çalışacak.

Son olarak döngümün her seferinde işlem yaptıktan sonra i degerini 1 artırmasını söyledim.Burada dikkat etmemiz gereken şey i++ yani ne demek ? önce i degerini referans al sonra ++ ile 1 arttır.Çünkü ++ sağ tarafta dikkat.

Ardından döngü içinde ne yapılması gerekiyorsa onu yaptım yanı 10 kere çıktı vericek bize.

Şimdi Döngünün İçine Girme Vakti

i değerimin 0 dan basladı ve yapılması gereken işi (ekrana yazı basmak) yaptı.Dikkat ederseniz i değerinin ilk value’su 0 .Bunun sebebi 0 dan başladığı için değil. “i++” yanı önce i nin değerini kullan işin bitsin ondan sonra tekrar döngü başına gittiğinde i nin değerini arttır demek.

Bir Döngünün Günlüğü

Bu yüzden 0 dan başladı ekrana gpupdateforce.com: Şuan i değişkenimin değeri:0 bastı.Sonra geldi döngü ifadesi şu şekilde oldu: for(int = 0; 1<10; i++) atama operatörü sadece döngü başında çalışır orada o yüzde 0 olmaz oraya bakmayın.Şimdi döngü 1 kere çalışınca başa gitti ve i değişkenim değeri 1 oldu şimdi baktı koşula 1<10 dan mı ? Evet 1<10 dan olduğu için döngü diyor ki tamam ben işe devam edeyim .Sonra i++ diye bir parametre olduğunu görünce hııı demek ki önce bu i nin değerini kullanayım döngü içinde ki görevleri yerine getireyim sonrada döngü sonunda 1 arttırayım.İşte bu işlem 10 kere yapılacak.

Döngü Nasıl Bitiyor

En sonunda i nin değeri 10 oldu tamam şimdi döngüm baktı ki 10<10 diye bir koşul sağlanamıyor çünkü biz burada i<=10 diye Bişi belirtmedik.İŞte bu yüzden false değerini döndürdü ve döngüden çıktı döngüden çıkarken şu şekilde çıkıyor.Parantez’den çıkıyor ve başka ne yapılacaksa oradan normal bir şekilde kodlar işlenmeye devam ediyor.

Bir sonra ki bölümde bol bol alıştırma yapıcaz.

Leave a Reply

*