Java’da Değişken Tipleri

Hazır ve nazırım başlıyorum 🙂

Değişken türleri

Java değişkenler üç tipi vardır:

Local Değişkenler

Instance değişkenler

Static Değişkenler

Local Değişken Özellikleri

Yerel Değişkenler: Bir değişken bir blok veya bir yöntem veya yapıcısı içinde tanımlanan yerel değişken olarak adlandırılır.

Bu değişkenlerin kapsamı sadece değişken beyan edildiği blok içinde bulunmaktadır. yani biz sadece bu blok içinde bu değişken erişebilirler.

Peki ya local bir değişkene herhangi bir şekilde erişemez miyiz ?

Hem evet hem hayır 🙂 Erişmek için bir nesne gerekir.

Tabi bu konuları nesne konularıda gelicez.

OUTPUT:Ogrenci not:40

Eğer nesne kullanmasaydık ? Patladı 😀

Instance Değişkenler

Örnek değişkenleri statik olmayan değişkenlerdir ve herhangi bir yöntem, yapıcı veya bloğun dışındaki bir sınıfa bildirilmiştir.

örnek değişkenler bir sınıf bildirilen olarak sınıfın bir amacı oluşturulduğunda, bu değişkenler oluşturulur ve nesne yok edilir,

Yerel değişkenler aksine biz örnek değişkenleri için erişim belirteçleri kullanabilir. O zaman herhangi bir erişim belirtici belirtmezseniz varsayılan erişim belirteci kullanılacaktır.

Örnek Değişken Initilisation zorunlu değildir. Onun varsayılan değeri 0’dır

Örnek yalnızca nesne oluşturarak erişilebilir.

Örnek Program:

Statik Değişkenler

Statik değişkenler de sınıf değişkenleri olarak bilinir.

Bu değişkenler benzer örnek değişkenleri olarak ilan edilir, fark statik değişkenler herhangi bir yöntem yapıcısı veya bloğun dışındaki bir sınıfa içinde statik anahtar sözcüğüyle bildirilmiş olmasıdır.Statik Değişken Initilisation zorunlu değildir. Onun varsayılan değeri 0’dırBiz (bir nesnenin üzerinden) Örnek değişkeni gibi statik değişkeni eriştiğinde, derleyici uyarı mesajı görüntüler ve programı durmayacaktır. derleyici otomatik olarak sınıfının adıyla nesne adını değiştirir.

Statik aslında değişkenlere uyguladığımız bir key’dir.Statik değişkene nense olmadan erişim sağlayabiliyorum.Bu erişimi sağlarken Class’ları kullanırım.Dikkat ederseniz static ama erişmek için public deyimini kullanmadım.İstersem public static olarakta ekleyebilirdim.

Statik Olmasaydi?

Farklı bir örnek.

Sabit Değişken Nedir? (Final constant )

Java’da belli başlı Sabit ve alsa değişmeyecek değerler tanımlamak için sabit değişken kullanılabilir.Örnek vermek gerekir Pİ sayısı sabit değişken örneği için uygundur.Sabit değişlen olduğunu belirtmek için final anahtar kullanırız.Final olarak tanımlanan bir değişken üzerinde herhangi bir şekilde değişiklik yapamazsınız.

Leave a Reply

*