Group Policy ile Windows Tuşu İle Yapılan Kısayolları Yasaklamak (GPO Turn Of Windows Hotkeys)

Server 2019 de Group Policy ile Windows Tuşu ile yapılan kısayolları nasıl kapatıyoruz bunu görücez.Lütfen bunu ctrl tuşu ile yapılan kısayollar ile karıştırmayın ikisi farklı şeyler.Ayrıca bunu neden yapmalıyız bunun önemini anlatıcam.

Özellikle son Windows güncellemeleri ile bir çok yeni özellik ekleniyor.Eklenen bu yeni özellikler de belirli kısayollara atanmaya başladı.Özellile Windows tuşu daha aktif bir şekilde kullanılmaya başladı.Bu da sistemde belli başlı açıklar ile karşımıza çıkıyor.

Örneğin Group Policy ile Snipping Tool ve Action Center üzerinde yer alan Screen Snip adı verilen yeni ekran yakalam aracını policy ile kapattık.Hatta komple Action Center And Notifacaitons kısmını komple kaptattık.Artık gönlümüz rahat kimse ekran görüntüsü alamaz değil mi 🙂

Şimdi Windows Tuşu + shift + s yapıyoruz ve tatataaaa 🙂

Gördüğümüz gibi Screen Snip açıldı.Hani biz bunu Policy ile kapatmıştık ? Evet bir çok yerden de kapatsanız bu kısayollar açık olduğu sürece açılıcaktır.O yüzden Sceen Snip özelliğinden ve diğer kötü şakalardan kurtulmak gerekiyor.Sonuçta bir sonraki güncelleme de yeni bir özellik ve ona bağlı bir kısayol ortaya çıkabilir.Risk almaya gerek yok .

Policy üzeride User Configuration > Policy > Administrative Template > Windows Component > File Explorer > Turn Of Windows Hoskeys

Policy üzerine giriş yaptım enable seçeğini seçtim.Bundan sonra Windows tuşu ile yapılan tüm kısayollar çalışmayacak.

Not:Ctrl kısayolları bu policy den etkilenemez.

Leave a Reply

*