Group Policy ile Sağ Click Engelleme (Right Click Disabled) UltraSecurtyPolicy

Evet Şimdi windows 10 üzerinde GPO üzerinden nasıl sağ click engelleriz onu göstericem.Bu policy objesine UltraSecurtyPolicy ismini veriyorum. Öncelikle sağ click özelliğine kapatsak bile ilerleyen Windows güncellemeleri ile birlikte bazı yerlerde aktif olabilir.Bu yüzden takip edilmesi gereken bir konu olduğunu unutmayalım.

Öncelikle GPO objemi editliyorum.Bu policy user tabanlı bir policy olduğunu unutmayın.

User Configuration > Policies > Administrative Template > Windows Component > File Explorer > Remote File Explorer’s default Context Menu seçeneğine giriyorum.

Ardından enable ediyorum.

Evet şimdi sağ click kapanmış oldu .Test ettik sorun yok fakat küçük bir sorun var .Kullanıcı sağ click yapamıyor lakin bu yaptığımız ayar görev çubuğu (başlat çubuğu ) üzerinde etkili olmadı .Gördüğünüz gibi burada hala sağ click aktif gözükmekte.

Şimdi bu sorunu nasıl çözüyoruz ona bakalım :

User Configuration > Policy > Administrative Template > Start Menu And Task Bar > Remove Access to the context Menus For The Taskbar

Bu ayarı enable ediyorum.

Tamam şimdi hem task bar hemde masaüstü vs her yerde engellemiş olduk.Sizce başka bir yer de sorun yok mu? Unutmayın ki Start menu kısmı her zaman bağımsız bir yerdir.Uyguladığımız bu policy start menu kısmı için geçerli değildi.Bu yüzden ek olarak bir işlem daha yapmamız lazım.Aslında şuan bu itemlere erişmimiz yok yanı tıkladığımız zaman açmıyor çünkü daha önceden farklı bir GPO uygulamıştık ondan dolayı.Ama ilerde bu start menü kısmına Windows farklı bir özellik getirebilir.Bu yüzden burayı son kullanıcının görmemesi çok daha iyi olur şimdi bu kısmı nasıl kapatıyoruz ona bakalım:

User configuration > Preferences > Windows Settings >Folders kısmına geldim.

Burada kullanacağım Action türü update olucak.Ayrıca hidden kısmına tik atıyorum.

Şimdi burada path kısmına bir dosya yolu girmem gereki şimdilik bu sayfa açık kalsın .Önce bir Client makinede oturum açmış olan kullanıcımızın bilgisayarına bakalım:

\\127.0.0.1\c$ \ users > username (erosy.10 bizim ki) > Appdata > Local > Microsoft > Windows > Winx > Group 3 kısmına gidiyorum.

Evet bakın gördüğümüz gibi biz aslında Start menu (başlat tuşu) kısmına sağ click yaptığımız zaman bunların kısayolların tutulduğu bir klasör var bu kısayolları oradan okuyarak karşımıza çıkarıyor.Şimdi bu yüzden bu durumu engellememiz lazım.

Şimdi GPO objemize geri dönelim.Arından gördüğümüz Group 3,Group 2, Group1 klasörlerini engelleyelim.Bu yüzden path kısmına bu dosya yollarını ekliyoruz.

%userprofile%\Appdata\Local\Microsoft\Windows\Winx\Group1

Ardından sırası ile tekrar sağ click yapıp new diyoruz ve aynı şeyleri Group 2 ve 3 için yapıyoruz.

%userprofile%\Appdata\Local\Microsoft\Windows\Winx\Group2

%userprofile%\Appdata\Local\Microsoft\Windows\Winx\Group3

Ben burada ek olarak Winx klasörünede bu işlemi yaptım.İsimleri değişebilir sonuçta ek bir önlem 🙂

Ardından gpupdate /force diyoruz.

Evet şuan sorun yok artık Start Menu üzerinde sağ click engellenmiş oldu .Eğer sizde herseye rağmen start menu üzerinde sağ click çalışıyorsa profili silin veya mevcut kısayolları silebilirsiniz.Bu policy den önce profil oluşturulduğu için böyle bir sorun ile karşılabilirsiniz bilginiz olsun.

Leave a Reply

*