Group Policy İle Program Yüklemek (MSI) Software Policy

Bu bölümde GPO üzerinden msı paketlerini nasıl kolayca yükleriz ondan bahsedicem.Öncelikle GPO üzerinde program yüklemek bazı durumlar için mantıklı değil .Çünkü gereksiz yere bir ağ trafiği yaratabilir.Ama ihtiyac halinde kullanmak mantıklı .

  • öncelikle msı programlarımın olduğu klasörü paylaşıma açıyorum.
  • Everyone diyorum ve yazma yetkisi seçiyorum.
  • Ardından network path adresini kopyalıyorum bize lazım olucak.

Biz burada User tabanlı bir policy yapıyoruz .Siz isterseniz coptur bazlı olarak yapabilirsiniz.User bazlı bu policy de dikkat etmek lazım login olunduktan sonra otomatik olarak programlar kurulmaya geçecektir.

User configuration > Policies > Software Settings > Software İnstall > kısmına giriyorum.

  • Burada açılan sayfada demin not aldığımız network path yolunu yazmanız lazım.Direk olarak kesinlikle seçmiyoruz network yolunu gösteriyoruz.

Artık hazırız.Şimdi burada bir kaç tane ayar yapmamız lazım.Buraya kadar temel ayarları yaptık .Şimdi bir kaç faklı şekilde programı yükleyebiliriz.

  • Şimdi Chrome için bir ayar yapalım.
  • Kullanıcı login olduktan hemen sonra yüklensin diyorum.

Ardından gpupdate /force diyorum tekrar login ediyorum kullanıcıyı:

Program yüklenmiş oluyor 🙂

2. Yöntem (Control Panel Üzerinde Kullanıcı Kendisi Yüklesin)

Şimdi dilersek gönderdiğimiz msi paketini kullanıcı ihtiyaç halinde istediği zaman kurabilsin şeklinde ayarlayalım.7zip örneğine bakalım.

Şimdi normalde Control panel kısmını biz son kullanıcıya engellemiştik.Bu yüzden sadece Control panel üzerinde Get Program kısmını policy üzerinden aktif etmem gerek.Bu işlemlemden sonra kullanıcı Control panel üzerinde üzeriden sadece Get Programs kısmını erişim izni vericek diğer itemleri yine yasaklı olucak merek etmeyin .

Şimdi bu işlem için user configration > policies > Administrative Tempalte > Control panel > show only specified Control panel items > kısmına giriyorum ve enable ediyorum.

Bu policy burada Control panel yasaklı iken bazı itemleri açmamıza yardımcı oluyor .Ben burada get programs kısmını aktif ediyorum.Siz dilerseniz başka itemlere izin verebilirsiniz.

Şimdi son kullanıcı herhangi bir yönetici hakkı olmadan policy üzerinden gönderdiğim programı istediği zaman yükleyebilecek .

Ardından gpupdate /force diyorum.Artık dilediğimiz zaman programı kullanıcı yükleyebilir.

Leave a Reply

*