Group Policy İle Kullanıcı Şifre Politikaları Ayarlamak

Server 2019 üzerinde Group Policy ile kullanıların şifrelerinin uzunluğunu süresini vs gibi bir çok ayarı gerçekleştirebiliriz.

Policy üzerinde Computer Configuration > Windows Settings > Security Settings > Account Policy > Password Policy kısmına girelim.

Maximum Password Length:Burada Max uzunluk ayarlayabiliyoruz.Şuan 7 mesela 12 karakterli yaptık .Bundan sonra kullanıcının şifre süresi dolduğunda yeni şifre belirlemek istediğinde 12 karakterleri olmak zorunda.

Maximum Password Age:Bu güvenlik ayarı, sistemin kullanıcının değiştirmesini istemeden önce bir parolanın kullanılabileceği süreyi (gün olarak) belirler. 1 ile 999 arasında birkaç gün sonra parolaların süresinin dolmasını ayarlayabilir veya gün sayısını 0 olarak ayarlayarak parolaların hiçbir zaman sona ermeyeceğini belirtebilirsiniz.

Minimum Password Age:Bu güvenlik ayarı, kullanıcının değiştirebilmesi için bir parolanın kullanılması gereken süreyi (gün olarak) belirler. 1 ile 998 gün arasında bir değer ayarlayabilir veya gün sayısını 0 olarak ayarlayarak değişikliklere hemen izin verebilirsiniz.

Enforce Password History: güvenlik ayarı, eski bir parolanın tekrar kullanılabilmesi için bir kullanıcı hesabıyla ilişkilendirilmesi gereken benzersiz yeni parola sayısını belirler. Değer, 0 ila 24 şifre arasında olmalıdır.

Leave a Reply

*