Cisco Telnet Yapılandırması Yapmayınız :)

Cisco switchlerde Telnet Yapılandırması 

Cisco cihazlarımıza uzaktan Putty ile erişmek için SSH veya telnet yapılandırması yapmak zorundayız.İlk öncelikle cihazımıza bir hostname ve bir ip adresi atamamız gerekicek.

Şimdi bir hostname ayarladık.Ardından bir IP adresi verelim.Vlan yapımızda varsayılan olarak vlan 1 geliyor ve bütün portlar vlan 1 üzerinde.Öncelikle vlan 1 arayüzümüze yapılandıralım.

Vlan 1 arayüzüne girdim ve IP adresimi ve subnet mask degerini yazdım.Ardından vlan1 no sh komutu ile aktif ettim.

Exit ile global arayüz yapılandırmaya geçtim ve bir gateway vermem gerekiyor ki aynı ağda üzerinde haberleşelim ve uzaktan bağlanalım.Ardıdan değişiklikleri kaydediyorum.

Telnet Yapılandırması

Ardından Telnet yapılandırmasına başlayalım ama başladan önce telnet ile bağlanmayı çok tavsiye etmiyoruz çünkü telnet üzeriden gönderilen bir şifre çok kolay bir şekilde ortada ki adam saldırılarıyla yakalanabilir.Telnet şifreli bir yapı kullanmaz .

VTY hatları ile telnet üzerinde aynı anda max oturum sayısını başlatacağımızı ayarlayalım.Yani burada 5 adet istemci ayarladım.Ardından telnet erişimi için bir parola belirledim.Login komut ile de kimlik doğrulamasını şart koydum.

Şimdi yapılandırmayı yaptım.Ama şuan bağlansak enable moda geçemeyiz çünkü enable moda bir parola ayarlamamız gerekiyor.Aksi taktirde telnet ile bağlanıp enable moda geçmeye çalışırsam hata vericektir.

Telnet için Putty açmaya bile gerek yok bence 🙂 Gördüğünüz gibi CMD ekranında telnet yazıp bağladım ve belirlediğim şifreyi girdim.Ardından enable şifremi girdim ve kolay bir şekilde bağlandım.Bağlandım ama telnet ile hiçbir iş yapmayın sadece bilin istedim 🙂

Leave a Reply

*