Cisco IOS CLI Temel Yönetici Modları

Cisco IOS CLI Temel Yönetici Modları

Cisco cihazlarda komut satırında gerekli işlemleri yapmak için bazı oturumlar bulunur.Bu oturumlara göre de yönlendirme işlemlerini gerçekleştirebiliriz.Windows sistemlerde nasıl yönetici hakkı isteyen bazı işlemler varsa aynı şekilde Cisco İOS CLI sisteminde bazı değişiklikleri yapmak için yönetici hakları olan bir şekilde oturum başlatmalıyız.

User Exec Mode 

Standart bir Cisco switch ve Router’lar varsayılan olarak bu şekilde açılır.Şuan da User Exec Mode haklarında işlem yaptığımızı aşağıda bulunan görselde anlıyoruz.switch> şeklinde karşımıza çıkıyor.

User Exec modunda herhangi bir değişiklik yapmamıza izin vermez.Genelde show komutları kullanırız ve yapılardırdığımız ayarları görebiliriz.Örnek olarak show vlan yaptıgımızda vlan listesini görebiliriz bunu için admin şifresini ihtiyaç yoktur.

Priveleged Exec Mode

Temel admin hakları isteyen işlemler için bu moda geçiş yapmamız gerekiyor.Bunun için ise enable komutunu yazmamız yeterli olucaktır.Artık değişiklik yapma hakkına sahibiz.Dikkat ettiyseniz kare işareti çıktı yani bu işaret ile hangi mode üzerindeyiz görebiliriz.

Tabi ki enable moda geçmek istendiğinde şifre sormasını sağlamanız gerekir.Bunu başka bir zaman anlatacağım.Varsayılan olarak Cisco cihazlar şifre sormayacaktır.

Configure Terminal Örneği

İOS CLI kendi içinde komut setleri barındırır.Biz mesela portlar üzerinde bir değişiklik yapmak istiyorsak configure terminal komutunu kullanırız.Ama bu komut enable modun altında yer alan bir komut oldugu için user modunda bu komut hata vericektir.

Olması Gereken:

Şöyle bir püf noktası verelim.Bir komut yazarken eğer tab tuşuna bastığınızda komut tamamlanmıyorsa bilin ki yanlış yerde yazıyorsunuz komutu 🙂

Config-if Arayüz Yapılandırma Komutu

Burada gördüğünüz gibi aslında config-if setine geçmek için interface ile başlayan komutu yazmamız gerekiyor yine aynı şekilde ondan önce configure terminal komutunu yazmamız lazım ki hata vermesin.

Exit ile modlardan çıkış yapabilir veya bir önce ki adıma geri dönebiliriz.

Leave a Reply

*