CİSCO CİHAZLARDA BELLEK YÖNETİMİ

Cisco switch ve router üzerinde temel olarak 3 farklı bellek bulunmakta.Bir değişiklik yaptığımız zaman belleklere kaydetmemiz gerekir.Örnek olması açısından şimdi switch cihazımıza bir hostname belirtelim.Burada KA1OFIS adını verdim.

Burada başka bir işlem de yapabilirdik.Mesela bir porta vlanda atayabilirdik .Şimdi bir değişiklik yaptık ve consoldan çıktık .Sonra elektrikler gitti geldi ve geçmiş olsun yaptığımız değişiklikler silindi 🙂 Çünkü bu değişikliği herhangi bir belleğe kaydetmedik.İşte burada bellek yönetimi bilmemiz gerekiyor.

NVRAM Nedir : NVRAM aslında startup configration yani başlangıç yapılandırma dosyasını tutar.

Runnig Config Nedir: Runing Config ise RAM bellekte şuan çalışan yapılandırma dosyasını tutar.

FLASH Nedir:CİSCO IOS yazılımının yedegini tutar.

Biz Cicso cihazlarda herhangi bir değişiklik yaptığımızda ve bu ayarlar Running Config dosyasında yani RAM üzerinde saklanır.Cisco cihazımız restart edilmediği ve kapatılmadığı sürece bu ayarlar aynen uygulanır.Ama doğrudan belleğe kaydedilmez.İşte bu tip durumlarda yapılan değişiklikleri kaydetmeliyiz ki cihaz kapanıp açılma durumlarında ayarlarımız aynı şekilde geçerli olsun.

Bunun için bazı komutlar var.

Öncelikle yapılan değişiklikleri kaydetmek için şuan da runnig config dosyasını startup config dosyası üzerine yazmamız gerekiyor.Bu yüzden copy komutu kullanabilrim.

copy running config startup-config yazdım başlangıç yapılandırma dosyama şuan ki ayarları aktardım.Bundan sonra kapatıp açsak dahi switch hostname adım hep KAT1OFIS şeklinde gelicek.

Aslında Cisco cihazlarda bir değişikliği kaydetmek için copy komutunu kullanmamıza gerek yok.Çünkü gördüğünüz gibi ftp,tftp seçenekler var onlar ile config dosyasını bir ftp sunucusuna gönderebiliriz yedek almak için.Bu konuyu daha sonra anlatıcaz 🙂

wr mem komutu ile yapılan değişikliği direk olarak startup config dosyasına kaydedebiliriz.Eğer alt bir menüdeysek başına do komutu koymamız gerekicek.Mesela config-if komutunun için wr mem kullanıp ayar kaydetmenize izin vermez çünkü alt komut setidir ve do eklemeniz gerekir ya da exit ile ana menüye dönüp wr mem yapmanız gerekicektir.Alt komut setlerinde do wr mem ekleyip startup confige kaydedebilirim.

Alternatif olarak writekomutunuda kullanabiliriz.Ama unutmayın eski İOS versiyonlarında geçerli olmayacaktır. Wr mem komutu aslında bir kısayoldur. Wrire memory yazmanızda aynı işlemi yapacaktır.

Erase Komutu İle Ayarları Silmek

Tek bir komut ile startup config icersinde ki tüm yapılandırmaları silmek oldukça basit.

Erase startup config deyip restart edersem bütün yapılandırmalarım silinir ve hostname adımda varsayılan döner.O yüzden bu komutu yanlışlıkla olsa bile kullanmıyoruz 🙂

Leave a Reply

*