Windows Server 2016 Active Directory Kurulumuna Hazırlık

Şimdi Server’ı next next deyip kurduğunuzu farz ediyorum onu anlatmaya gerek yok 🙂

Şimdi Server 2016′ yı kurduk ama yapmamız gereken bir kaç temel ayar var .

Öncelikle bilgisayar ismini değiştirmemiz gerekiyor.

NETWORK AYARLARI

Şimdi burada kendimize statik bir ip vermemiz gerek.Genelde bu şekilde yapılır ama 2. bir yöntem daha var.

1.Yöntem

Statik ip verin bu şekilde. 1. DNS kısmına 127.0.0.1 veya server ip adresini (192.168.1.10) verebilirsiniz.

2. DNS KISMI BOŞ MU OLUCAK ?

Boş bırakırsanız server internete çıkamaz tercih sizin . İnternete çıkması için şöyle bir yol izleyebilirsiniz Sadece şuna dikkat etmeniz gerekiyor 2. dns kısmına 8.8.8.8 gibi dns vermeyin .Böyle yaparsanız bir kaç kez restart ettikten sonra muhtemelen “Applying Computer Settings ” ekranında takılır kalırsınız.Eğer serverımızın internete çıkmasını istiyorsanız varsayılan ağ gecidinizi girin .Bende şuan 192.168.1.1 mesela .Ben burada girmedim ama siz girebilirsiniz (Neden girmediğimi anlatıcam birazdan)

STATİK İP GİRMESEK NE OLUR ?

Modem/router ya da ortamda bulunan bir DHCP sunucumda serverım ip almakta ama kira süresi yüzünden eğer bir gün ip almazsa ve ben Active directory sistemini çoktan kurduysam işler karışabilir ve Client makinem DC’ me erişemeyebilir. O yüzden ip adresimin bir şekilde sabit olması gerekmekte.

2. Yöntem

Statik ip girmek yerine ben router üzerinden server üzerinde ki ethernet kartımın mac adresine 192.168.10.1 ip adresini rezervasyon yaptım.Serverımn ip adresi bu yüzden hep sabit ve güvenli.

PEKİ DNS KISMINI NASIL ÇÖZDÜM ?

Şimdi tamam ben router üzerinde mac adresime ip rezervasyon yaptım ama Server üzerinde DNS girmedim.Ama girmem gerekli mutlaka.

Yine router üzerinde DHCP sunucuma server ip adresimi 1. DNS olarak dağıttım.Ayrıca her Client sadece bu şekilde ınternete çıkamayacağı için (server da buna dahil ağa bağlanan diler cihazlar dahil) 2. DNS olarak klasik 192.168.1.1 verdim.

Bu şekilde Server ve network’e bağlanan diğer cihazlar istediğim DNS ayarına sahip olucak .

Normalde domaine alacağım makineyi açtığımda ona 1. DNS kısmına statik olarak dns girmem gerek (Server ip adresimi yani) Eğer bunu yapmazsam Active Directory’ mi bulamaz ve makineyi domaine alamam.Ama buna artık gerek kalmayacak .router üzerinde ki DHCP zaten dinamik olarak DNS adreslerimi dağıttı.

ipconfig yaptığımız zaman ayarlarımın geçerli olduğunu görebiliyoruz.

Size tavsiyem aslında hem statik ip verip hem router üzerinde rezervasyon yapmanız olucaktır tercih sizin 🙂

Şimdi tüm network ayarını yapıp server makine adını değiştirip bilgisayarı restart ediyoruz ..Bir sonra ki bölüme geçebiliriz.

Leave a Reply

*