Domaine Alacağım Client Sanal Makinemin Temel Ayarları

Öncelikle eğer Client makinem Vmare üzerinde bir sanal makine üzerinde kurulusu ise sanal makinem network ayarları bu şekilde olmadı.Yani birdged seçeneğindeki olmalı ortamda bulunan DHCP sunucumda sıkıntı olmadan ip adresini alsın.

Network ayarırını yaptıktan sonra kontrol edıyoruz isteğimiz şekilde ip ve dns almış mı diye.

Tamam şimdi Windows Server ile arasında bir bağlantı problem olup olmadıgını kontrol etmek için ping atıyorum.

Evet sorunsuz şekilde ping attı .

Şimdi ben Client makinimde belli başlı standart ayarlar yapıcam.

Mesela pc kullanıcısı ile oturum açılıyor şuan .Administrator hesabını aktif edip pc kullanıcısını silicem ve makine adımı değiştiricem.Belli başlı bir standart belirleyip domaine dahil edeceğim sanal makinem varsayılan olarak TRGPUPDATE olarak gelicek. Domaine alırkende TRGPUPDATE100 şeklinde alıcam daha sonra.Şimdi kendime imaj sanal makinesi hazırlıyoruz gıbı düşünebilirsiniz.Makine adı ve user işlemleri yapıp sanal makinemin klasörümü arşiv yapıcam kı bir sorun çıktığında her ayarı baştan yapmayalım.

Bilgisayar hostname ayarımı ve region ayarlamı yapıp restart ediyorum .

Daha sonra cmd ekranımı yönetici olarak açıyorum.Administrator hesabıma şifre veriyorum ve aktif ediyorum.

Ardından restart ediyorum ve sanal makinemi Administrator oturumu ile açıyorum.

Şimdi pc kullacısını silicem ve sadece Administrator hesabım olucak .Bu hesap ile domaıne aldıktan sonra yönetici hakları içeren işlemleri gerçekleştiricem .Program kurulumu vs..

Bu şekilde Client makinemi yedekliyorum bu ayarları yapmak ile uğraşmıyorum.Şimdi bir sonra ki yazımda Server üzerinde Active Directory hizmet kurulumuna geçebilirim 🙂

Leave a Reply

*