Active Directory Kurulumu

Server Manger açık ve add role and features butonu tıklıyoruz.Şimdi burada öncelikle Active Directory hizmetini önce server üzerine eklememiz gerekiyor. Adımları takip ediyoruz.

Ardından restart edıyoruz.

Burada farklı seçenekler biz burada Add a new forest diyoruz.Diğerlerinin ne anlama geldiğini anlatıcam sonra güncellicem bu yazıyı.Şimdi burada domaine bir isim vericek genelde .local ve .com uzantılı olarak verilir..com lu domaine genelde pek sıcak bakılmaz bunuda ayrı bir sebebi var bunuda anlatıcam sonra.
Şimdi otomatik olarak restart edıyor.
Active Directory Users and Computer üzerinde domaini görebiliyoruz.
Cilent makineme geliyorum ve domaine almaya çalışıyorum.Domaine alırken varsayılan olarak gelen server üzerinde kullandığım Administrator hesabıyla domaine alıyorum.
Welcome to domain !
Şimdi test amaçlı bir user oluşturuyorum ama normalde böyle bu şekilde ortaya user oluşturmayız.Organization Unit yapsını şimdilik göstermedim için bu şekilde bir user oluşturalım şimdilik.

Dikkat ederseniz kullanıcıma şifre oluşturdum ve orada ki diğer seçeneklerden bahsetmedim.Çünkü hepsini ayrıntılı olarak anlatmak gerekiyor.Welcome ekranını gördük ve kullanıcımız oturum açtı.Bir sonra ki yazımda Active Directory yapsını ayrıntılı olarak incelemeye başlıyoruz

Leave a Reply

*